20.01.2021

"Παιδεία Ελευθερίας" - Ε΄ Συνάντηση του Επιμορφωτικού Προγράμματος "Θεολογία και Κοινωνία" του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του Ε.Κ.Π.Α. (2020-21)

Τετάρτη 27/01/2021, ώρα 17:00. Το πρόγραμμα διεξάγεται εξ αποστάσεως, προβλέπεται η χορήγηση βεβαιώσεων παρακολούθησης.

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στην Ε΄ συνάντηση του επιμορφωτικού προγράμματος με τίτλο: «Θεολογία και Κοινωνία», μια πρωτοβουλία των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών και Διδακτορικών Σπουδών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, η οποία θα διεξαχθεί την Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021, ώρα 17:00, με θέμα:

"ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ"

και εισηγητή τον

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΔΕΛΗΚΩΣΤΑΝΤΗ

Ομότιμο Καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,
Άρχοντα Διδάσκαλο του Γένους της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας
και Διευθυντή του Α΄ Πατριαρχικού Γραφείου

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

- Ενημερωτικό Δίπτυχο 5ης/2020-21 Συνάντησης

Η συνάντηση της Τετάρτης 27/01/2021 θα διεξαχθεί στο πλαίσιο των μαθημάτων Θρησκευτικής εκπαίδευσης και αγωγής του προπτυχιακού και μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, με Επιστημονική Υπεύθυνη/διδάσκουσα την Επίκουρη Καθηγήτρια κα. Ιωάννα Κομνηνού, υπό την αιγίδα του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής Έρευνας και Εφαρμογών, Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Παραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού της Θρησκευτικής Αγωγής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.).

Παρεμβαίνουν:

• Ιωάννα Κομνηνού, Επίκουρη Καθηγήτρια και Διευθύντρια του Εργαστηρίου.
  • Δρ. Κωνσταντίνος Σπαλιώρας: Εντεταλμένος Διδάσκων για τα μαθήματα Παιδαγωγικής Επάρκειας στο Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας.
  • Χρήστος Παπακώστας: Υπεύθυνος διδακτικών ασκήσεων – Γραφείο Πρακτικής Διδακτικής Άσκησης του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας.
  • Δρ Παναγιώτης Ασημακόπουλος: Εκπαιδευτικός, Πειραματικό Ηρακλείου Κρήτης.
  • Δρ Φωτεινή Εγγλέζου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Περιφέρειας Πειραιά-YΠΠΕΘ.
  • Δρ Βασίλειος Κάντας: ακαδ. υπότροφος στο πεδίο Κριτική Θεωρία & Καλλιτεχνική Φωτογραφία, στο τμήμα Φωτογραφίας & Οπτικοακουστικών τεχνών του ΠαΔΑ, και διδάσκει το  «Φωτογραφία: Θεωρητικές προσεγγίσεις και προσωπικό ύφος» στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
  • Υπ. Δρ Ευστάθιος Λεουτσάκος: Εκπαιδευτικός 1ου Πρότυπου Γενικού Λυκείου Αθηνών «Γενναδείου».
  • Δρ Χρήστος Νάσιος: Επιστ. συνεργάτης Διορθόδοξου Κέντρου της Εκκλησίας της Ελλάδος -  Αντιπρ. Συλλόγου Σχολείων Κοινότητας Βικιπαίδειας Ελλάδας.
  • Δρ Αχιλλέας Ντελλής: Εκπαιδευτικός 1ου Πρότυπου Γενικού Λυκείου Λυκείου Αθηνών «Γενναδείου».
  • Βασίλειος Οικονόμου: Director of Informatics and Digital Education
    Athens College | Hellenic - American Educational Foundation.
  • Γεώργιος Παπατσίρος: Εκπαιδευτικός 3ο ΓΕΛ Αιγάλεω, Μέντορας Διδακτικών Ασκήσεων.
  • Δημήτριος Πριμάλης: Υπεύθυνος Ημερών Καινοτομίας και Καλών Πρακτικών - Εκπαιδευτήρια Δούκα - Microsoft Innovative Educator Fellow.
  • Δρ Μαρία Φραγκή: Μέλος ΕΕΠ Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστημίου Πατρών, Σκηνοθέτις.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:

- Τηλέφωνο: 694 630 3954 (Δημ. Αλεξόπουλος, Συντονιστής),
697 675 4730 (Ελ. Λιντζαροπούλου, Συντονίστρια),
697 186 3612 (Αθ. Μαθιουδάκη, Αρχισυνταξία)
- E-mail: su@soctheol.uoa.gr

- Ιστοσελίδα του Προγράμματος: